26. února 2014

Jak začít s líčením/ Co by mělo být základem kosmetické taštičky


V dnešním článku si povíme, jaké produkty považuji já za kosmetický základ a co by vám rozhodně nemělo chybět. Všechny produkty jsem si roztřídila do tří kategorií - pleť, oči a rty. 

OČI
Úplným základem v líčení očí je řasenka. Výběr řasenky je velmi individuální a nelze poradit jednu která by vyhovovala všem. Někdo má radši menší kartáčky, jiný raději objemnější, někdo štětinové, druhý plastové opravdu je jich na trhu mnoho. Musíte hledat podle toho, co chcete aby řasenka odváděla za práci a tomu uzpůsobit své nároky. Nejjednodušší je metoda pokus - omyl, díky které si relativně rychle stanovíte požadavky na "svou" řasenku. 

Dalším krokem jsou neutrální stíny, nejlépe celá paletka, díky které budete mít více možností líčení. Většina značek i drogérkových má ve svém sortimentu neutrální paletku, a proto její koupě ničím omezená. Dbát musíte hlavně na svůj barevný typ a podle toho si vybrat buď paletku studenějších hnědých nebo naopak teplých. Důležitou roli hraje i to jak se v konkrétních odstínech cítíte, pokud váš barevný typ velí koupi teplých odstínů, ale vy se mnohem lépe cítíte ve studených, klidně po nich sáhněte. Není to chyba a určitě budete vypadat mnohem líp ve studených odstínech, ve kterých si připadáte pohodlně, než v teplých, které vám nesedí. Proto dbejte i na své pocity a ne jen na daná pravidla. 

K neutrální paletce je vhodné mít jeden akcentní stín, se kterým si tak můžete dále hrát. V tomhle bych vám doporučila investici do Color Tattoo, které jsou úžasné, vydrží celý den a dají se použít i jako náhrada báze pod oční stíny. Když už mluvím o té bázi, tak to je určitě taky produkt, který se vyplatí. Pokud se vám stane, že koupíte ne zrovna kvalitní stíny, báze jim pomůže, alespoň trošku zazářit. 

Posledním očním produktem jsou tužky na oči a linky. Tady už je to o vkusu, ne každému totiž linky sedí a ne každý si na ně potrpí. Možností je spousta, já však pro začátečníky doporučuji obyčejné tužky na oči v černé a šedé barvě a oční linky ve fixu, se kterými jsem začínala já a opravdu si s nimi poradí i úplný začátečník. Základem pěkné linky je mít opřený loket o pevný podklad (např. stůl) a víčko trochu natáhnout směrem k obočí, aby se na něm udělala hladká plocha. No a v poslední řadě cvik. Čím víc linek si nakreslíte tím budou ty příští dokonalejší. 

RTY
Co se týče rtů, tam doporučuji začít s balzámy, k tomu třeba použít občas nějaký lesk na rty a jako poslední krok zvolit rtěnku. První rtěnka by měla být, dle mého, v odstínu rtů, aby moc nekřičela a nebyla patrná hned na první pohled a od této přirozené přecházet k odstínům tmavším a výraznějším. A jestli máte pocit, že vám výrazné rty nesluší jen si je natřete tou "nelichotivou" barvou, choďte tak po bytě a při každém míjení zrcadla se na sebe podívejte, uvidíte, že i na takovou barvu si zvyknete. 

PLEŤ
U pleti by měl být základ úměrný věku, tudíž tyto tipy nebudou vhodné pro všechny, ale spíše pro slečny ve věku, dejme tomu, zhruba od šestnácti let. Takže základem by měl být make-up nebo tónovací krém, v odpovídajícím odstínu (odstín vybereme tak, že trochu make-upu naneseme na přechod tváře a krku, kde by neměl být vidět). I konzistence make-upu/krému by měla odpovídat věku, mladé pleti bude stačit lehká konzistence s lehkým krytím, zatímco starší pleť bude potřebovat make-up hutnější. Konzistence se také mění podle ročního období tzn. v zimě používám hutnější make-up a v létě naopak lehký nebo žádný.

Případné nedokonalosti se dají zakrýt korektorem, který má barvu podle toho co s ním chceme zakrýt. Na modré kruhy pod očima bude nejvhodnější korektor s růžovým podtónem, který vyváží modrý nádech. Naopak na zarudnutí a začervenání je vhodný korektor s podtónem žlutým, aby vyvážil tu červenou.

Výdrž make-upu a korektoru prodlouží pudr, který by měl mít taktéž odpovídající odstín, ale v případě, že si nejste výběrem barvy jistí, sáhněte raději po pudru transparentním (bílém), který není vidět. Dobrou volbou bývá i pudr fixační, který bývá právě ve zmíněné bílé barvě.

Dokonalému obličeji dodá trochu barvy tvářenka, pro začátečníka je nejlepší mít dvě jednu teplejší na léto a se studenějším podtónem na zimu. Barva, která sluší všem je broskvová nebo meruňková na léto a jemná růžová na zimu, to by vám do začátku mělo stačit a nemusíte mít strach, že budete vypadat jako Marfuška z Mrazíka. Stačí jen barvy nanášet méně a popřípadě přidávat, tak se vám nestane, že to přeženete.

No a posledním krokem je odličovač, který nám pomůže všechny výše zmíněné produkty odstranit a zamezí tak ucpávání pórů. Já osobně preferuji odličovač dvoufázový, který odlíčí většinu produktů bez větších problémů. Na trhu je opět nepřeberné množství druhů, takže zase si to chce najít ten "svůj". 

Pár tipů na závěr:
  • méně je někdy více, takže raději nanášet méně produktů a postupně přidávat
  • vždy jen jeden výrazný prvek, tzn. buď výrazné jen oči, nebo jen rty (ano, někteří lidé nosí výrazné oba prvky, ale většinou jsou to lidé, kteří se kosmetice věnují a "umí to nosit")
  • nemusíte použít všechny zmíněné produkty, začínejte pozvolna a postupně se k jednotlivým produktům propracovávejte
  • nepoužívejte zbytečně moc očních linek, spíš než sexy efektu docílíte vzhledu panda viz. bod 1 
  • pokud si nevíte rady s výrazným líčením, držte se v přirozené rovině a nebo si nechejte poradit

Doufám, že se vám dnešní megadlouhý článek líbil a pokud jste dočetli až sem máte můj obdiv. ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář :) // Komentáře jsou moderované tzn. zobrazí se až po schválení.